Hlávka zelí, ze které se bude vytvářet kysané zelí.

Kysané zelí je známý všelék na cokoliv zlého

Bílé zelí pěstuje spousta lidí na vlastní zahrádce. Není se čemu divit. Má vynikající chuť a stává se nedílnou součástí mnohých pokrmů. Hodně z Vás si však neuvědomuje, že kysané zelí je také velkým přínosem pro lidské tělo, třeba jako známá rostlina Echinacea.

Už naše babičky si na vlastní kůži vyzkoušely, v čem zelí vyniká, a proto bylo skladováno ve velkých sudech jako zásoba na horší časy. A jaké jsou jeho léčivé účinky?

Přínos kysaného zelí pro lidský organismus

Kysané zelí v první řadě zlepšuje zažívání, takže pokud máte špatné trávení, dopřejte si ho plnými doušky. Poměrně rychle zatočí i se zácpou, bolestí hlavy nebo celkově nadýmáním. Příznivě prospívá střevní flóře a obnovuje v zažívacím traktu ty správné bakterie. Účinky lze očekávat do několika týdnů.

A víte vůbec, co všechno obsahuje kysané zelí? Je to přemíra nejrůznějších vitamínů, mezi které se řadí vitamín C, vitamín E, vitamín D a v neposlední řadě také vitamín K. I díky tomu zelí kladně působí například na kvalitu cév, kloubů a zubů. Pozitivním způsobem ovlivňuje myšlení a samotnou funkci mozku.

Kysané zelí má co nabídnout

Když se rozhodnete pravidelně konzumovat kysané zelí, podlehnete nejenom jeho úžasné chuti, ale také zlepšíte kvalitu své kůže. Ano, i v těchto směrech tato přírodní pochutina přináší kladná ovace. Ve výčtu pozitiv by šlo ještě pokračovat. Vedle zdravé kůže budete mít i zdravé oči, zlepší se Vám nálada, odbouráte nežádoucí stres a dodáte svému tělu přemíru energie. K tomu přispívá vyšší hladina železa a červených krvinek.

Zelí je ideální volbou v okamžiku, kdy se snažíte hubnout. Shazování kil jeho konzumací rozhodně posílíte a urychlíte. S kysaným zelím se zbavíte nežádoucích zánětů a jeho účinky lze vnímat také jako prevenci rakoviny. U žen dokonce snižuje riziko rakoviny prsu.

Tak neváhejte a zakomponujte kysané zelí do svého pravidelného a oblíbeného jídelníčku.