AKTIP - Konzultační a terapeutický institut Praha

Senioři nejsou odkázáni na domovy

Mgr. Petr Růžička

Ubytování v penzionech, které je vhodné například pro starší manžely, stojí od 2000 korun měsíčně

Pavel Bílek právě oslavil 93. narozeniny. Je čilý, jen chození mu dělá potíže. Stěží ujde několik metrů. Když mu zemřela žena, jeho syn stál před rozhodnutím, kdo se o otce, který už nemohl bydlet sám, postará. Vezmu ho k sobě, rozhodl se.

O jiné možnosti jsme ani neuvažovali, říká Bílkova rodina. "Nechtěli jsme, aby žil sám někde v domově," vysvětlují.
Bílkovi museli řešit to, co tisíce českých rodin: kam se starším člověkem, který už nemůže bydlet sám? Kdysi bylo samozřejmé, že se mladší výměnou za majetek postarali o své rodiče. To už dnes neplatí. Jaké jsou tedy možnosti a která z nich je nejlepší?
Podle psychologa Petra Růžičky z pražského Konzultačního a terapeutického institutu je ideální vzít staršího člověka k sobě.
"Pro důchodce je vždycky lepší, když má u sebe blízké lidi. Musí být ale splněno několik důležitých podmínek. Nesmí to narušovat chod rodiny a s řešením musí být spokojený i nový spolubydlící," vysvětluje odborník.

Rodina často těžkou situaci nezvládne

Je ale běžné, že rodina novou situaci nezvládne. Stává se, že o příbuzného se musí někdo prakticky neustále starat. A skloubit zaměstnání s pečováním o starou maminku či otce jde jen s velkými problémy. Zátěží je i to, že rodina si nemůže plánovat vlastní volný čas tak, jak by chtěla.
"Chtěli jsme jet s manželem na víkendový pobyt do lázní, o otce se ale musí někdo starat. Zůstali jsme proto doma. Na delší dovolenou si při jeho věku vůbec netroufáme. Co kdyby se mu mezitím něco stalo," popisuje rodinné problémy Věra Bílková. Jednoduché není ani soužití několika generací. Starší člověk může být třeba kvůli nemoci na své příbuzné "zlý" a někdy vyžaduje, aby se o něj rodina starala více než o své vlastní děti. "Něco ve smyslu: tolik jsem vám toho dal, ale nevážíte si toho a nestaráte se o mne. A to k ničemu dobrému nevede," uvádí psycholog.
Pokud rodinu nová situace dlouhodobě zatěžuje, je lepší poohlédnout se po jiném řešení. Platí přitom, že senior dnes už není odkázán jenom na pobyt v domově důchodců. Na výběr jsou i penziony pro důchodce nebo domy s pečovatelskou službou. Využít ale můžete i služeb terénních ošetřovatelů. Ti starému člověku pomohou s nákupem nebo užíváním léků. Všechna tato řešení ale mají několik úskalí. Získat místo v lepších zařízeních může trvat i několik let. Spokojený nemusí být důchodce ani se službami ošetřovatelů, kteří jsou málo placeni, a někteří z nich proto svou práci nemusejí vykonávat na sto procent. Na druhé straně v těchto organizacích pracují i kvalitní zdravotní sestry. Důchodce si může vybrat, zda si ošetřovatelské služby objednat u organizace, kterou spravuje obec, kde bydlí, nebo dá přednost soukromé společnosti. Ty většinou bývají kvalitnější, ale i dražší.

Oběd s donáškou i úklid

"Našich služeb senioři hodně využívají," potvrzuje oblíbenost terénních ošetřovatelů okrsková sestra Alena Třebínová, která působí v pražském Jižním Městě II. Platí ji obec. Oběd a jeho donáška do domu stojí v tomto okrsku 44 korun. Nákup vyjde na 20 korun, dvě návštěvy ošetřovatelky, která pomůže při jídle nebo podá léky, na 15 korun. V menších městech jsou ceny o něco příznivější. Třeba v Šumperku teplý oběd dovezou za 18 korun.
Ošetřovatelé mohou pomoci nejen při úklidu, ale i při osobní hygieně, praní nebo žehlení. Průměrně 1500 korun za měsíc zaplatí důchodce, který si nechá každý den posílat obědy, jednou týdně si objedná velký úklid a dvakrát týdně nákup.
Služeb soukromých společností může využít každý, městské organizace si ale určují podmínky. Je nutné podat si žádost na obecním nebo městském úřadě, kde tyto služby poskytují. Pak se zjišťuje, zda opatřovatele člověk skutečně potřebuje.
Pokud ale staršímu člověku nedokážou pomoci ani ošetřovatelé, může zažádat o domov důchodců, penzion pro seniory nebo dům s pečovatelskou službou. Mezi těmito zařízeními jsou podstatné rozdíly.

Domov důchodců vyjde asi na šest tisíc měsíčně

V domově důchodců má senior zabezpečeny kompletní služby. Do domova dojíždí lékař, nepřetržitě v něm působí zdravotní sestra. Senior se nemusí starat o jídlo ani o úklid. V mnoha domovech důchodců již dbají i na soukromí ubytovaných. Převažují v nich totiž jednolůžkové pokoje. Pobyt v domově důchodců stojí měsíčně průměrně 6000 korun. Dostat se tam je ale poměrně složité. Čeká se rok i více. "Hlavní výhodou je, že v domově mohou lidé strávit důstojné a bezstarostné stáří, protože o životní potřeby se místo nich stará někdo jiný," vidí výhody sociální pracovnice Domova důchodců v Mladé Boleslavi Marcela Šrajerová.

V penzionech se služby objednávají

Pokud důchodce nepotřebuje celodenní péči, může zvolit penzion pro seniory. Úklid nebo vaření není v tomto zařízení automatické, může si je ale objednat. "Rozdíl je i v tom, že do penzionů nedojíždí lékař," uvádí ekonomka Sociálních služeb v Semilech Věra Bělovská. Zatímco v lepších domovech důchodců má důchodce k dispozici jen jeden pokoj, v penzionech je to větší prostor. Nájem v penzionech, které spravují obce, je kolem 2000 korun. Bydlení v soukromých penzionech vyjde mnohem dráž. Zvlášť se platí za objednané služby. Podobným zařízením jsou domy s pečovatelskou službou. Rozdíl je ale v tom, že jeho obyvatelé mají uzavřenou nájemní smlouvu a bydlí v bytech. Nájem je asi dva tisíce měsíčně. Další služby se objednávají zvlášť.


JAKÉ JSOU MOŽNOSTI

Žít s rodinou

 • ideální, pokud to oběma stranám vyhovuje
 • péče o příbuzného může rodinu zatěžovat
 • podmínkou spokojeného soužití je dostatek soukromí

Terénní ošetřovatelé

 • placená služba, o kterou lze zažádat na obecních úřadech nebo u soukromých organizací
 • důchodce si může objednat úklid, nákup, praní, žehlení nebo pomoc při hygieně
 • za obědy, základní úklid a nákup zaplatíte asi 1500 korun měsíčně
 • oběd s donáškou stojí asi 30, hodinový úklid 50, návštěva dvakrát denně asi 20 korun

Domov důchodců

 • čeká se na něj i více než rok
 • o žádosti rozhoduje zřizovatel domova, což je město nebo kraj
 • je nutné i vyjádření lékař
 • měsíčně se platí kolem 6000 korun
 • někde je podmínkou přijetí sponzorský dar ve výši několik desítek tisíc korun
 • lékařská služba s celodenní přítomností zdravotní sestry
 • obyvatelé domova důchodců si zvlášť platí jenom léky

Penzion pro seniory

 • senioři mají pro sebe vlastní bytovou jednotku
 • vhodné řešení pro manželské páry
 • nájem kolem 2000 korun měsíčně, v soukromých penzionech se ale platí mnohem více
 • zvlášť se platí za objednané služby jako úklid, nákup nebo žehlení
 • za tyto služby se platí v průměru od 1000 do 2000 korun měsíčně
 • není přítomen zdravotní personál
 • penziony většinou spravuií města, jsou ale i soukromé penziony
 • o pobyt v penzionu je nutno zažádat v případě, že jej zřizuje město nebo obec

Dům s pečovatelskou službou

 • obyvatel domu má uzavřenou řádnou nájemní smlouvu
 • nájem je asi 2000 Kč měsíčně
 • služby (úklid nákup, žehlení) si důchodce objednává zvlášť
 • domy s pečovatelskou službou vlastní obvykle města

Lidové noviny, 25. 01. 2005, Gabriela Bachárová
AKTIP - Privátní institut psychosomatické péče s biomodulačními metodami - detoxikace, kraniosakrální biodynamické a jiné masáže, psychoterapie a psychoterapeutické poradenství.
Individuální přístup - komplexní péče.
AKTIP není zdravotnické zařízení.
AKTIP     Perucká 23, 120 00 Praha 2 - Vinohrady     +420 737 161 885 (09:00 - 14:00)     info@aktip.cz
Progressive consulting v.o.s. http://www.progressive.cz poskytuje prostor společenství samostatně podnikajících osob 276
V případě, že je poskytovatel konkrétní služby plátcem DPH, je cena uvedená včetně DPH.

Jste tady: home > Publikace > Senioři nejsou odkázáni na domovy

Navigace:

Navigace v této sekci:

 
 
 
info@aktip.cz | Ceník služeb | Kalendář akcí | FAQ | GDPR