AKTIP - Konzultační a terapeutický institut Praha

Naši předkové měli na přípravu Vánoc čas. My už ne

Mgr. Petr Růžička

Za to, že Vánoce jsou obdobím shonu a stresu, si lidé mohou sami. Nikdo je k tomu nenutí. Říká to psycholog Petr Růžička z Konzultačního a terapeutického institutu v Praze.

LN: Je vůbec možné přežít předvánoční období v klidu?

K Vánocům se pojí přání, abychom je prožili v klidu. V jazyce je tedy zachycena dávná zkušenost, že čas vánoční byl, a tudíž snad i nadále může být, časem klidu a míru. V křesťanství, jež mělo v uplynulém tisíciletí výrazný vliv na život našich předků, je předvánoční období, advent, časem očekávání příchodu spasitele. Pro naše předky to byl čas, kdy uklízeli nejen své příbytky, ale postem, modlitbou a rozjímáním očišťovali své tělo, mysl i duši. Dnes jsou pro leckoho z nás advent a Vánoce jen vnějším projevem čehosi duchovně již vnitřně neprožívaného.
Není pak divu, že zběsilý úklid či shánění dárků nám kýžený vnitřní klid, smíření se sebou, a tudíž i s okolním světem, nepřinášejí.
Ke klidu ale můžeme přispět tím, že se místo úklidu v domácnosti pokusíme o úklid ve svých duších, ve svědomí, emocích a vztazích s druhými.

LN: Jak se ale mají lidé vzepřít tlaku, který velí dokonalý úklid domácnosti a běhání po obchodech?

Co je to ale za tlak? Vždyť závisí jenom na nás, zda předvánoční úklid děláme v předstihu či v průběhu celého roku, nebo zda začneme až tehdy, když na nás z kalendáře výstražně zabliká: Vánoce musíš mít uklizeno, napečeno, nakoupeno, zabaleno. Někdo si ze své původní rodiny přináší perfekcionismus. V takovém případě je předvánoční úklid dobrou záminkou k mučení sebe i svých blízkých. Někdo se zase obává, co by tomu řekli lidé, kdyby nebylo dokonale uklizeno a napečeno dvacet druhů domácího cukroví?
Už se ale nepozastaví nad tím, co by ti samí lidé řekli tomu, že jsem udřená, stresovaná, uječená a podrážděná. Jsou ale i lidé, kterým takový tlak a stres vyhovují.
Závislost na stresu je však duševní porucha, při které lidé stresové situace vyhledávají, nebo si je umně aranžují. Shánění dárků pro celou rodinu na poslední chvíli mezi takové situace dozajista patří.

LN: Proč mají vůbec lidé pocit, že na Vánoce má být všechno dokonalé?

Podívejme se zase na poselství, které dnes vnímáme jako tradice, k nimž "důkladný" předvánoční úklid patří. Naši prapředkové žili skromnějším a poklidnějším způsobem. V předvánočním čase již byla úroda ve stodolách, sýpkách a sklepích. Dárky též byly skrovné.
A tak závěr podzimu poskytoval relativně dost času na předvánoční úklid. Úklidem se uzavřel koloběh ročních dob a začala se příprava na nový rok.
Vždyť i v předkřesťanských dobách či v mimokřesťanských kulturách byly a jsou období Vánoc a Velikonoc obdobími smrti a znovuzrození přírody a všeho, co z ní povstává.
My však ve svých zaměstnáních pracujeme stále stejně, mnohdy na konci roku ještě doháníme roční úkoly. Máme mnohdy větší, složitější příbytky a mnohem více věcí, které je třeba uklidit.
Sháníme a dáváme více dárků, než tomu všemu bylo u našich předků. Také se stěhujeme často daleko od svých původních rodin, které tak již nefungují jako podpůrné společenství, a termíny návštěv musíme složitě vyjednávat. Přesto přese všechno máme pocit, že nás tradice nutí ke stejné dokonalosti, na jakou měli podmínky naši prapředkové. Je tedy otázkou, zda je takto vnímaná tradice ještě udržitelná.

LN: Většinu lidí mimořádně stresuje samotný 24. prosinec. Jak si ho zařídit, aby jej rodina přežila v pohodě?

Tady by možná bylo na místě tradici dodržovat - to především znamená, že na Štědrý den se světí a nepracuje, vše je již připraveno a navařeno předem.
Můžete se věnovat zvykům, jako je krájení jablka, odlévání olova, pouštění svíček ve skořápkách či házení střevíce za hlavu.
Můžete se jít také projít, nasypat ptáčkům a nadrobit zvěři ze "štědrovky", zazpívat koledy, přečíst si o vánočních tradicích a těšit se na Svatou noc.

Lidové noviny, 14. 12. 2004, Gabriela Bachárová
AKTIP - Privátní institut psychosomatické péče s biomodulačními metodami - detoxikace, kraniosakrální biodynamické a jiné masáže, psychoterapie a psychoterapeutické poradenství.
Individuální přístup - komplexní péče.
AKTIP není zdravotnické zařízení.
AKTIP     Perucká 23, 120 00 Praha 2 - Vinohrady     +420 737 161 885 (09:00 - 14:00)     info@aktip.cz
Progressive consulting v.o.s. http://www.progressive.cz poskytuje prostor společenství samostatně podnikajících osob 274
V případě, že je poskytovatel konkrétní služby plátcem DPH, je cena uvedená včetně DPH.

Jste tady: home > Publikace > Naši předkové měli na přípravu Vánoc čas. My už ne

Navigace:

Navigace v této sekci:

 
 
 
info@aktip.cz | Ceník služeb | Kalendář akcí | FAQ | GDPR