AKTIP - Konzultační a terapeutický institut Praha

Mládí navěky

MladáŽena.cz | 30.7.2008

Jako děvčátko jste si ráda hrála na dospělou... před zrcadlem pózovala v maminčině oblečení, chodila v botách na podpatcích a s červenou pusou. Sotva se přehoupla dvacítka, začínáte mít strach. Počítáte nadbytečná kila, obličej před zrcadlem podrobujete detailnímu zkoumání... co kdyby se náhodou objevila vráska? Rozumím, nikdo z nás NECHCE BÝT STARÝ. Kde je však hranice mezi touhou po věčném mládí a závislostí, která vás promění v oběť?

Neznám ženu, která by někdy byla sama se sebou úplně spokojená. Každá chce být co nejpřitažlivější, vypadat mladě a svěže a s přibývajícím věkem tato touha roste. „Každý člověk si přeje dlouhý život, ale nikdo nechce být starý,“ napsal kdysi Jonathan Swift. Proč tolik toužíme po věčném mládí? „Myslím, že je to rys, který člověka provází od nepaměti a souvisí zřejmě s vědomím vlastní konečnosti a snahou tomuto vývoji nějakým způsobem zabránit, nebo jej alespoň výrazně zpomalit, ať už pomocí vlastních lidských sil, hmotných či přírodních zdrojů, magických sil či jiných zázraků,“ říká psycholožka Markéta Kačerová z Konzultačního a terapeutického institutu AKTIP v Praze. Pochopitelně, i tempo doby v tom má prsty. Estetická dermatologie a plastická chirurgie dnes dokáže ženu jakéhokoli věku proměnit v téměř dokonalou krásku a pokaždé se najde něco, co je možné neustále vylepšovat.

VZHLED: AŽ NA PRVNÍM MÍSTĚ!

Důležitý není vzhled, ale duše člověka. Už tolikrát jste to slyšeli! Hezky se to poslouchá, jenže... kolik z nás se dokáže přiblížit k druhému člověku, aby se pídil, co je uvnitř, a nedal na první dojem? Moc nás zřejmě nebude, tedy pokud vůbec někdo. Říká se, že krásní lidé to mají v životě jednodušší, jako by jím proplouvali snadněji. Mají to jednodušší i v zaměstnání. Jak uvedla v roce 2005 studie jedné banky z amerického Saint Louisu, o které informovala televize CNN, krásní lidé nejen snadněji získávají pracovní místo, ale navíc mají více šancí, jak vydělat peníze. Vysvětlení je prosté: doba je tak rychlá, že ať se nám to líbí nebo ne, o úspěchu v pracovním i osobním životě rozhoduje nejprve vizuální dojem a potom všechno ostatní. Navíc s krásou automaticky spojujeme mládí, zdraví, prosperitu, přesnost, úspěch... „V současném zajetí konzumu se opravdu vnější vzhled může jevit jako významná kategorie úspěchu, zkrátka ,obal‘ prodává. Myslím však, že dobře vypadat nechtějí pouze dnešní lidé, jen se stále mění obsah toho, co znamená ,dobře vypadat‘, mění se idoly krásy, módní nároky. Zároveň se spolu s technologickým vývojem zvyšují možnosti, jak vlastní vzhled upravit, zdokonalit, vylepšit. Nutno však dodat, že krása jistě není zárukou spokojeného, šťastného života, tak jednoduchou bytostí člověk není,“ říká Markéta Kačerová.
Vnímání krásy a s ní spojeného mládí se bezesporu proměnilo během posledních pár let. Spousta žen přiznává, že je do kosmetických salonů, k estetickým dermatologům a plastickým chirurgům žene současná společnost preferující mládí a dokonalost. Snaží se dostát rychlému, dravému tempu dnešní doby. Chtějí se přiblížit obecně přijímanému ideálu krásy, ať to stojí cokoli. Člověk má pocit, že musí být dokonalý, aby v této společnosti obstál. „Opravdu platí, že mládí má zelenou. Nejsem si však jistá, že rychlost je jedinou kvalitou, na níž by se mělo stavět. Existují přece i jiné kvality a nejenom to nové, moderní, dynamické má svou cenu,“ upozorňuje odbornice.

„ZÁKAZNICE PŘEMLOUVÁM, ABY TO NEDĚLALY...“

„Většina žen ke mně přichází s tím, že by chtěly omládnout. Slyším to pokaždé, ještě než ulehnou na lehátko. Ptají se mě, co nového jim budu dělat a hlavně jestli to vypne pleť. Často si s sebou berou i časopisy pro inspiraci. Ukazují, jak by chtěly vypadat, případně si přejí podobně nalíčit,“ říká uznávaná česká kosmetička Vlasta Libotovská, majitelka salonu Vali. Zlepšit stav pokožky, vyhladit vrásky, vyzkoušet speciální masáže proti celulitidě a veškeré nové trendy – to jsou přání, která Vlasta Libotovská slýchá nejčastěji. Několikrát se prý setkala v salonu s dvacetiletými dívkami, které sotva objevily první vrásky, běžely rovnou do ordinace estetických dermatologů nechat si píchnout botulotoxin. „Ženy to často přehánějí. U plastického chirurga jsou ochotné nechat si vymodelovat celé tělo, ať to stojí, co to stojí. Touhu po kráse a mládí v sobě mají snad zakódovanou, ani kosmetičky s tím mnohdy nic nenadělají. Ony to prostě chtějí a hotovo. Dá mi hodně práce zákaznici přemluvit, aby ve svém věku dala před plastickou operací přednost kvalitnímu kosmetickému ošetření,“ líčí Libotovská. Jak mocná je touha po kráse, o tom by mohla vyprávět jednačtyřicetiletá Jaroslava. Ambiciózní podnikatelka se před pár lety seznámila se svým o deset let mladším přítelem a od té doby se prý snaží o sebe víc pečovat. „Když máte po boku partnera o deset let mladšího, který si navíc velmi zakládá na tom, jak vypadá, je to velká motivace,“ usmívá se.
Všechno začalo návštěvou plastického chirurga, kdy si Jaroslava přála vylepšit svůj nos – nechala si ho chirurgicky zmenšit. Pak objevovala další a další vymoženosti. Během posledních pěti let podstoupila několik botulotoxinů, kolagenové a jiné výplňové injekce. „Cítím se díky těmto úpravám lépe, stouplo mi sebevědomí. Lépe se mi daří v podnikání, lidé jsou ochotnější se mnou spolupracovat. Navíc věkový rozdíl mezi mnou a mým přítelem díky vzhledu přestávám řešit,“ vypráví. Jaroslava si zvykla na to, že má menší nos, že se jí neskládají vrásky na čele, kolem očí ani rtů, že působí svěžeji, odpočatě, přitažlivě, mladě. Stala se závislou na určitém standardu, na tom, že dobře vypadá. Je taková závislost srovnatelná třeba s tou alkoholovou? Psychologové si to nemyslí. „Závislost“ na kráse většinou nevytlačuje další lidské potřeby, proto ji nelze zařadit po bok hracích automatů, alkoholu nebo drog.

AŽ BUDU MÍT NOVÁ ŇADRA, AŽ BUDU MÍT NOVÝ NOS..

Hranice mezi obyčejnou touhou po kráse a mládí a nezdravou posedlostí každopádně může být velice tenká. Říkáte si, že s novými ňadry budete šťastnější. Pak vás ale napadne, že byste se ještě mohla zbavit těch faldíků na stehnech a taky že ten nos není úplně „to ono“. Necháte si zmenšit nos, jenže náhle vynikne, jak odstáté máte uši. Pořád se upínáte k dalším a dalším snům... Jenže lze vůbec dosáhnout spokojenosti, když tělo pořád stárne? Obecně platí, že čím je člověk spokojenější uvnitř, tím spíš je schopen se smířit se svým zevnějškem. Pokud jste bez psychické pohody, neustále nespokojená sama se sebou a pořád hledáte něco víc, jakousi ideální představu o sobě, snažíte se být superdokonalá a bez jediné chyby, spíš než vyhledat plastického chirurga je na čase objednat se k jinému odborníkovi – psychologovi. Když se totiž z normální péče stává posedlost, může se jednat o dysmorfofobii (anglicky body dysmorphic disorder neboli BDD). Podle odborníků trpí tímto syndromem lidé, kteří nejsou nikdy spokojeni se svým vzhledem, zároveň se nenávidí a touží vypadat jinak. Ale i když tohle všechno získají, nejsou šťastni. Dysmorfofobie se neprojevuje jen kolotočem estetických úprav, ale třeba depresemi, anorexií či bulimií, posedlostí cvičením nebo nákupy. A stejně jako anorektičce nevysvětlíte, že je nezdravě hubená, ženě závislé na úpravách těla těžko vysvětlíte, že je nepotřebuje a že je krásná i bez nich.

EXTRÉMY – A CO TO VLASTNĚ JE?

Kosmetická ošetření. Plastické operace. Aplikace botulotoxinu. Laserové ošetření. Kolagenové a výplňové injekce. Rejuvenace. Vaginoplastika (zúžení poševního vchodu), labioplastika (chirurgické zmenšení stydkých pysků) a další. Těžko říct, co z toho se dá v boji proti stáří ještě považovat za normální a co už lze označit za extrém. Není to tak dávno, co byly za extrémy považovány liposukce či plastická úprava poprsí. Mluvit o nich takto dnes? Zřejmě byste působila úsměvně, vzhledem k tomu, že – a teď poslouchejte dobře – v Americe už téměř tři roky funguje takzvané anal bleaching. O co jde? Stydlivější z vás nechť raději nečtou dál... Jde o bělení konečníku, po proceduře prý vypadá mladší(!) a snad je i elastičtější. Mít řitní otvor v barvě zbytku těla chtěly mít nejprve pornoherečky – prý je to jejich pracovní nástroj. Dnes se mluví o tom, že podobnou proceduru pravidelně podstupuje Lara Flynn Boyle, zmiňují se i jména hereček ze seriálu Přátelé Jennifer Aniston a Courteney Cox. Některé zahraniční webové stránky opatrně poukazují i na hollywoodského idola žen Richarda Gera. Zvídavější ať se podívají na stránky www.bleachbum.com.

MLÁDÍ NAVĚKY?

Pokud vám vylepšení vizáže zvedne sebevědomí a budete se cítit lépe, nelze mít nic proti. Za všech okolností byste každopádně měla zůstat sama sebou! Naučte se rozlišovat mezi zákroky, které vám vrátí to, co jste měla hezké už dřív, jen se to s věkem proměnilo (vrásky), a těmi, které vám změní něco, co máte od narození. U těch druhých si dvojnásob rozmyslete, jestli o změnu skutečně stojíte! „Každá úprava zevnějšku mění psychiku člověka, který ji podstoupil. Záleží na tom, jak masivní a rozsáhlá je tato úprava a zda se podaří. Každopádně si na každou změnu musíme zvyknout! Na některé změny se adaptujeme snadno, avšak některé změny vzhledu, i když z objektivního hlediska povedené, nám mohou činit potíže například v tom duchu, že se nepoznáváme, že dosavadní trvalost, stálost našeho vzhledu, výrazu byla porušena. Zkrátka najednou potkáváme v zrcadle někoho jiného než dosud,“ upozorňuje psycholožka Markéta Kačerová. Určitě je dobré podstoupit úpravu, která vám z hlavy vyžene mindráky, ale ne operaci, která z vás udělá někoho jiného. Mládněte a stárněte podle svých představ i možností, zachovejte si ale svoji vlastní tvář a osobnost. A zdravý rozum, ten především.

http://mladazena.maminka.cz/scripts/detail.php?id=368289

AKTIP - Privátní institut psychosomatické péče s biomodulačními metodami - detoxikace, kraniosakrální biodynamické a jiné masáže, psychoterapie a psychoterapeutické poradenství.
Individuální přístup - komplexní péče.
AKTIP není zdravotnické zařízení.
AKTIP     Perucká 23, 120 00 Praha 2 - Vinohrady     +420 737 161 885 (09:00 - 14:00)     info@aktip.cz
Progressive consulting v.o.s. http://www.progressive.cz poskytuje prostor společenství samostatně podnikajících osob 561
V případě, že je poskytovatel konkrétní služby plátcem DPH, je cena uvedená včetně DPH.

Jste tady: home > Publikace > Mládí navěky

Navigace:

Navigace v této sekci:

 
 
 
info@aktip.cz | Ceník služeb | Kalendář akcí | FAQ | GDPR