AKTIP - Konzultační a terapeutický institut Praha

Když tělo bolí od hlavy

MUDr.Jarmila Klímová

Lékaři vědí stále víc o tom, že řada fyzických potíží, kterými trpíme, je způsobena psychickou nepohodou.

Do zubní ordinace přijde pacient s neurčitou bolestí třeba v levé polovině dolní čelisti. Nedá se určit, který zub ho bolí, nemá kazy, plomby jsou v pořádku, netrpí paradentózou. Výsledek rentgenu i neurologického vyšetření je negativní. A přesto usedá takový pacient do zubařského křesla pravidelně - vždy před dovolenou. Jeho nervy totiž pracují: na bolesti se podepisuje strach, že ho právě v cizině nějaký zub rozbolí, cestovní horečka a stres. Vztah mezi psychikou a tělesným zdravím je mnohem důležitější, než si umíme představit. Už v 50. letech minulého století popsal Henry Beecher z Harvardské univerzity placebo efekt: člověk se cítí lépe, pokud má pocit, že mu nějaký lék pomáhá.
Na základě placebo efektu fungují třeba i tak oblíbená analgetika, u nichž je tento efekt až 50%.
"Vztah duše a těla bych popsala jako klubko, které je zamotané. Nemůžete říci, kde co začíná a kde co končí, nemůžete říci tady je to duše a tu budeme léčit nebo tohle je tělesný problém a ten potřebuje lékaře," říká psychoterapeutka Jarmila Klímová z pražského centra Aktip. Asi třetina jejích klientů trpí somatickými potížemi. "Často jsou to lidé, kteří prošli řadou vyšetření a somatická medicína jim nemůže říci, co jim vlastně je. Propadají depresím, jejich okolí se na ně dívá jako na hypochondry. Je pro ně těžké unést svou bolest, stále hledají odpověď na otázku proč."
Podle týdeníku Newsweek je 60-90 % návštěv lékařů způsobeno problémy zaviněnými stresem, a tím pádem psychikou. Vztah mezi duší a tělem je i opačný - bolest, kterou pacient pociťuje, zpětně působí na jeho duši. "Z našich pacientů, kteří trpí nějakou chronickou bolestí, má 80-90 % narušenou psychiku," říká Jiří Kozák, primář motolského Centra pro výzkum a léčbu bolestivých stavů. "U prvního vyšetření bývá algeziolog, specialista na léčbu bolesti, který pak rozhodne, zda je nutné i vyšetření u psychologa, který s pacientem rozebere jeho bolestivý stav," vysvětluje Jiří Kozák, jak to v jeho centru funguje.
Jelikož obvodní lékaři nemají na své pacienty příliš času, mnohdy se nezeptají, jestli se v jejich osobním životě nevyskytla nějaká stresující událost, jež by mohla být spouštěcím mechanismem bolesti. "Člověk se třeba léta stará o těžce nemocného rodinného příslušníka a léta to zvládá, žádnou bolest nepociťuje. Když pak onen nemocný zemře, pacient se zhroutí. I fyzicky. Často se takovéto případy projevují bolestí zad," tvrdí Jiří Kozák, "obdobný syndrom bývá třeba u pacientek, jejichž děti odejdou z domova."

Emoce nesídlí v hlavě

Proč vlastně někdo trpí bolestmi třeba po rozchodu s partnerem? "Sociální situace je jen zevním faktorem, který v člověku spustí emoce," vysvětluje paní Klímová - rozchod může v člověku vyvolat pocity úzkosti, viny, sebeznehodnocení, ohrožení. "Emoce nesídlí v našem mozku, ale v celém těle - úzkost v hrudníku, strach a ohrožení většinou v břiše, pocity zodpovědnosti a frustrace pak v ramenním pletenci a krční páteři," dodává Jarmila Klímová, "navíc žádnou emoci nemáte vypreparovanou samu o sobě, ale každá se dále vrství - pod zlobou bývá strach, pod strachem bezmoc, pod ní křivda, pod křivdou strach z odmítnutí." Postižený orgán nebo skupina orgánů pak, zjednodušeně řečeno, začne bolet nebo selhávat ve své funkci.
Lékařka Beata Bunganičová, která se zabývá východní medicínou a léčí své pacienty mimo jiné pomocí akupunktury, uvádí příklad, kdy podle jejího názoru potlačované emoce vedly dokonce k vážnému onemocnění: "Hněv sídlí v játrech. Ke mně přišel šedesátiletý pacient s cirhózou jater, přitom celý život nepil, byl vegetarián, sportoval. A já zjistila, že když mu bylo třiatřicet, nějaký řidič zabil autem jeho manželku a syna. On zatvrdnul, hněv dusil celý život v sobě, emoce nepustil ven. Proto mu játra ztvrdla. Jelikož žil zdravě, stalo se to až v pozdějším věku."

I úspěšní a oblíbení můžou trpět

Žijeme ve společnosti, která nám zabezpečuje pohodlí k životu - naprostá většina z nás má kde bydlet, i o nezaměstnaného nebo starého člověka se stát postará, velká část lidí má partnera, děti, dobré přátele. Takže zdánlivě není důvod k tomu, abychom se hroutili a trpěli kvůli tomu bolestmi. "Ale blahobyt s tím nemá nic společného," kroutí hlavou terapeutka Klímová, "mám klienty, kteří jsou úspěšní v práci a i z lidského hlediska velmi oblíbení, mají přátele i partnera. Jenže si uvnitř sebe nesou třeba dvacet let nějaký vnitřní pocit strachu, což je samozřejmě to podhoubí k rozvinutí nějaké dlouhodobé nemoci. A Pandořinu skříňku sebepoznání prostě nedokážeme otevřít sami. Potřebujeme k tomu terapeuta."
Podle ní dnešní doba, zaměřená na úspěch a výkon, v některých lidech vyvolává pocit méněcennosti, strachu ze selhání, strachu z toho, že okolí takového člověka nebude mít rádo, když nebude dost úspěšný a komunikativní. "Vezměte si jen to, jak má dnes vypadat moderní muž - musí být vždycky manažer, vždycky bohatý a vždycky úspěšný. A k tomu se po něm vyžaduje, aby byl citlivý, empatický a chápající. Takže aby se z toho jeden nezbláznil, tak raději například onemocní."
Lékař Jiří Kozák potvrzuje, že dnešní doba generuje nové typy pacientů. "Objevují se u nás ženy, jež trpí, jak říkáme s nadsázkou, syndromem manželky podnikatele - ona je určitým způsobem opuštěná, manžel na ni nemá čas, bydlí v satelitním městečku, kde tu izolaci pociťuje ještě více." Bolest se může projevit i u lidí, kteří jsou vytrženi z určitého životního rytmu, například když ztratí zaměstnání. Každý z nás jsme totiž osobnost a každého z nás dokáže vynervovat něco jiného - někomu stačí křivý pohled šéfa v práci k tomu, aby onemocněl, jiný zvládne i mnohem horší situace.

Magazín Lidových novin, 21. 01. 2005, Eva HLINOVSKÁ;
AKTIP - Privátní institut psychosomatické péče s biomodulačními metodami - detoxikace, kraniosakrální biodynamické a jiné masáže, psychoterapie a psychoterapeutické poradenství.
Individuální přístup - komplexní péče.
AKTIP není zdravotnické zařízení.
AKTIP     Perucká 23, 120 00 Praha 2 - Vinohrady     +420 737 161 885 (09:00 - 14:00)     info@aktip.cz
Progressive consulting v.o.s. http://www.progressive.cz poskytuje prostor společenství samostatně podnikajících osob 272
V případě, že je poskytovatel konkrétní služby plátcem DPH, je cena uvedená včetně DPH.

Jste tady: home > Publikace > Když tělo bolí od hlavy

Navigace:

Navigace v této sekci:

 
 
 
info@aktip.cz | Ceník služeb | Kalendář akcí | FAQ | GDPR