AKTIP - Konzultační a terapeutický institut Praha

Agresoři a nebezpečné panenky

MUDr. Jarmila Klímová

Kdo sedává v koutě? Aneb asertivní dovednosti …

Představte si, že chystáte s chutí a elánem slavnostní večeři pro přátele.
A manžel se pro nic za nic o hodinku zdrží. Nejen že máte pokažený večer, ale ještě si na dobrou noc vystřihnete manželskou hádku.

A to všechno jen proto, že váš muž nedokázal v pravou chvíli říct: “Miláčku, ten den budu unavený, co kdybychom to o týden odložili..?“ Jinak řečeno nedokázal být asertivní.
Možná by si i tak od vás vysloužil pár nelichotivých poznámek, ale ne manželské hromobití. Podle slov MUDr. Jarmily Klímové z pražského Konzultačního a terapeutického institutu zmíněný muž poněkud nešťastně použil metodu pasivní agrese.

Hodný, slušný a nenápadný

„Nikam se necpi, neupozorňuj na sebe, počkej, ono se uvidí...“ podobná slova jsme slýchali od svých rodičů. Pokud se jimi budeme řídit i v současné době, nejspíš nás čeká kopa nesnází. Pověstné panenky už dnes totiž v koutě málokdo hledá. Mnohem častěji riskují, že zůstanou nepovšimnuté sedět ve svém osamělém ústraní. Větší šance mají rozhodně ti zdravě asertivní, kteří si dovedou ve správnou chvíli říct: „Já jsem OK, ty jsi OK. Respektujeme se a máme právo po sobě leccos chtít, ale ne vynucovat.“ Přijmout tohle pravidlo jde celkem hravě, ale řídit se jím v praxi, bývá leckdy nesnadné.

Chci svou hračku!

„ Asertivní přístup se může snadno změnit v agresivní,“říká doktorka Klímová. Takový člověk připomíná malé dítě, které chce vytouženou hračku. Tak dlouho křičí a dupe, až dosáhne svého. Prostředky dospělých agresorů bývají sice o něco kultivovanější, ale... Útočit, vyčítat a obviňovat, aby dosáhli svého , umí mnozí z nás také skvěle. Jsou asertivní jen sami k sobě a velkoryse pominou asertivitu někoho jiného. V manželství někdy podobné chování někdy končívá domácím násilím, v práci si takový člověk obvykle vyslouží pověst nesnesitelného šéfa.

Zrádná pasivita

Ani opačný extrém není ale ideální. Příliš pasivní panenky se nevědomky (či vědomě) mohou proměnit v obratné manipulanty. „Na mně nezáleží, neberte na mě ohledy...“ říkají tak dlouho, až nejsme schopni se s nimi domluvit. Velkoryse nám přenechají zodpovědnost, na kterou by při své utlačenosti v žádném případě nestačili. A když se něco nepovede, jejich vina to v žádném případě není. Oni jsou přece tak bezbranní, věčně ukřivdění a odstrčení. Podobně jako manžel, který se zpozdil na slavnostní večeři

Zlatá střední cesta

Také u asertivního chování platí pravidlo o zlaté střední cestě. Jak ji najít se zájemci učí v kurzech asertivity, které pořádá MUDr. Jarmila Klímová. „Teorie se většině účastníků zdá srozumitelná a jednoduchá,“ říká paní doktorka. Jakmile ale dojde na praktický nácvik asertivní žádosti, odmítnutí i kritiky, leccos se zašmodrchá. Na povrch zvolna vyplavou příčiny toho, proč mají tak často problémy s komunikací. A občas bývají vysvětlením sami překvapeni. Někdo poznatky z kurzu obrazně řečeno brzy zamete pod koberec. Jiný je ale po dvou třech dnech začne odvážně zkoušet v praxi.

Kdo se mění?

Právě tito „odvážlivci“ nejčastěji přicházejí k paní doktorce s udiveným konstatováním, jak se lidé kolem nich najednou začali z ničeho nic měnit. Obvykle netuší, že zásluhu na téhle změně mají oni sami. Ne vždycky si ale utlačovaná „chudinka“ prosadí svou naráz a bezbolestně. Pokud začne například přepečlivá maminka v kuchyni „stávkovat“, nejspíš ji málokterý ze zhýčkaných rodinných příslušníků za studený sporák pochválí. A jen těžko se s chutí a elánem chopí utěrky a vařečky. Jestli v tuhle chvíli na asertivitu zapomeneme a vklouzneme do známých kolejí, záleží už jen na nás.

Furianti se nevzdávají

Pokud to ale nevzdáme, můžeme být podle slov paní doktorky příjemně překvapeni, jak nové a netušené obzory se před námi otevřou. Jen umět v pravou chvíli zvolit správnou taktiku a strategii. Možná si za čas k vlastnímu údivu furiantsky řeknete: „ Když jsem zvládl tohle, dokážu i tamto.“ V takovou chvíli budete už nejspíš přesně vědět, co znamená slůvko asertivita v praxi.

Ivana Matyášová 16.9. 2004 Měsíčník Elixír
AKTIP - Privátní institut psychosomatické péče s biomodulačními metodami - detoxikace, kraniosakrální biodynamické a jiné masáže, psychoterapie a psychoterapeutické poradenství.
Individuální přístup - komplexní péče.
AKTIP není zdravotnické zařízení.
AKTIP     Perucká 23, 120 00 Praha 2 - Vinohrady     +420 737 161 885 (09:00 - 14:00)     info@aktip.cz
Progressive consulting v.o.s. http://www.progressive.cz poskytuje prostor společenství samostatně podnikajících osob 269
V případě, že je poskytovatel konkrétní služby plátcem DPH, je cena uvedená včetně DPH.

Jste tady: home > Publikace > Agresoři a nebezpečné panenky

Navigace:

Navigace v této sekci:

 
 
 
info@aktip.cz | Ceník služeb | Kalendář akcí | FAQ | GDPR